25 kwietnia 2015
program tv

Xięgarnia odcinek 118. Julia Fiedorczuk

W 118. odsłonie Xięgarni grawitacja nas nie dotyczy. Gościem programu była Julia Fiedorczuk – poetka, pisarka i tłumaczka.

Czas na prozę – czas w prozie

“W moim przypadku wiersze są zapisem krótkich momentów, obrazów. W prozie natomiast podstawowym materiałem jest narracja. Tutaj tekst ma zupełnie inną czasowość. Tutaj ważny jest czas” – powiedziała pisarka.

Sztuka dla wybrańców

“Wolność poszukiwań artystycznych czy duchowych jest luksusem. To również wiąże się z klasą społeczną. To strasznie bolesne, gdy chcemy poszukiwać głębokich, uduchowionych treści, mówimy o czytaniu, o sztuce, a w rzeczywistości są to przywileje ludzi najedzonych. Większość ludzi na ziemi nie ma tego luksusu; luksusu zadawania sobie pytań” – mówiła Julia Fiedorczuk. “Jestem pewna, że 99% ludzkich żyć nie przebiega spektakularnie” – dodała.

Nadzieja w rozczarowaniu

“Wydaje mi się, że rozczarowanie jest bardzo cenne w życiu, w sensie dosłownym. Kiedy popatrzymy na to, co oznacza słowo “rozczarowanie”, widzimy, że to jest uwolnienie się spod czaru, rozdmuchanie zaczarowania. Nie ma w tym nic aż tak bardzo przygnębiającego. To może jest trudne i bolesne, ale rozdmuchanie czaru jest pierwszym krokiem do tego, żeby skonfrontować się z rzeczywistością, ze swoim życiem” – tłumaczyła Fiedorczuk.

Literatura nie do pocieszania

“Kiedy zaczynam opisywać jakąś historię, mam przymus dotykania kwestii bolesnych, zamiecionych pod dywan. Sama lubię bardzo pisarzy, którzy nie dają łatwych pocieszeń, nie ugładzają rzeczywistości, którzy piszą o sprawach bolesnych i prawdziwych. Jeśli literatura czy sztuka ma nas w jakiś sposób ubogacić czy pomóc przeżywać życie pełniej, bardziej odpowiedzialnie, w sposób bardziej spełniony, to nie może wciskać kitu. Powinna raczej konfrontować z rzeczami, o których nie chcemy słyszeć. Dostajemy w zamian narzędzia, przy pomocy których można sobie z bolesnymi sprawami poradzić” – mówiła autorka powieści.

Nowości i felietony

Michał Komar opowiada o smutnej twarzy Europy. Natomiast Michał Rusinek zdradza dlaczego uległ zachwytowi na widok obrazów Jerzego Nowosielskiego. Mirosław Baka, aktor filmowy i teatralny, polecał opowieść Johna Irvinga “Ostatnia noc w Twisted River”. Agata Passent i Filip Łobodziński polecali książki, których nie można przeoczyć i przedstawili nowości wydawnicze. Zachęcamy również do obejrzenia rozmowy xiegarni.pl. Odwiedziliśmy Gdańsk podczas festiwalu “Odnalezione w tłumaczeniu”. Z Janem Gondowiczem, nominowanym do Nagrody za Twórczość Translatorską im. Boya-Żeleńskiego, tłumaczem, krytykiem literackim i wydawcą rozmawiała Paula Betscher.

TUTAJ można obejrzeć dalszy ciąg rozmowy z Julią Fiedorczuk, w której m.in. o mrocznym erotyzmie i dojrzewaniu.

Koproducentami programu są Instytut Książki oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.