Recenzja
Czytaj, by dobrze mówić!
Aneta Załazińska i Michał Rusinek w przystępny, zabawny i praktyczny sposób starają się nie tylko przybliżyć dzieciom znaczenie trudnego wszak słowa „retoryka”, lecz także pokazują, jak zdobytą wiedzę wykorzystać, okraszając „Co ty mówisz?!” szczyptą dobrze dawkowanych informacji historycznych.
Może miałeś kiedyś taki sen lub przeżyłeś to naprawdę. Stoisz przed salą pełną ludzi i masz wygłosić płomienne przemówienie. I…? No właśnie, co dalej? Patrzysz na kartkę , a zamiast słów widzisz rzędy niezrozumiałych znaków. Kolana drżą i żadne słowo, ba! żaden dźwięk nie chce przecisnąć się przez gardło? Koszmar na jawie lub we śnie, jednak problem pozostaje. Jak zatem opanować drżenie kolan? Można temu zapobiec, doskonale się przygotować i stać się świetnym mówcą już od najmłodszych lat. Przypominają o tym autorzy książki „Co ty mówisz ?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci”.
W „Co Ty mówisz?!” poznajemy dwie splecione ze sobą opowieści. Pierwsza to krótkie opowiadania z życia rodziny małej Zośki, która chce przekonać rodziców, że koniecznie powinni zapisać ją na kurs fotografii. Każde opowiadanie kończą „przypominajki”, czyli praktyczne ćwiczenia i najważniejsze rady, o których mowa w każdym z rozdziałów. Druga część to komiks, umieszczony u dołu każdej strony. Jego bohaterem jest Profesor O’Rety, przemierzający czas i przestrzeń, by przedstawić historię retoryki od czasów starożytnych do współczesności.
Całość uzupełniają dyskretne ilustracje utrzymane w dwóch popularnych kolorach zakreślaczy – zielonym i różowym. Książka Rusinka i Załazińskiej to potężna dawka optymizmu, która uczy również czytelnika czujności. Największą zaletą „Co ty mówisz?!” jest jednak to, iż uzmysławia czytelnikom, że retoryka nie jest martwą nauką. Wręcz przeciwnie, każdego dnia można korzystać z jej mądrości. Warto ją przeczytać, a następnie dobrze i gadać, przemawiać czy perorować. Ale także – słuchać!