Artykuł
10 książek 2019 roku według New York Timesa
W Polsce ukazały się już najważniejsze zestawienia najlepszych książek roku. Przyjrzyjmy się zatem jak sytuacja wygląda za granicą – tłumaczeń niektórych z wyróżnionych książek będziemy mogli spodziewać się niebawem. Na początek przedstawiamy wam 10 najlepszych książek 2019 roku według New York Timesa, jednego z najbardziej opiniotwórczych dzienników na świecie.
10 książek roku 2019 według New York Times’a
Jak co roku „The New York Times” publikuje listę najlepszych książek roku. Tym znalazło się na niej 5 powieści, 4 książki non-fiction i jeden zbiór opowiadań sci-fi. Na razie na polskim rynku ukazały się dwie z nich, a premierę dwóch kolejnych zapowiedziały Wydawnictwo Agora i Wydawnictwo Pauza. Na resztę pozostaje nam na razie poczekać albo poznać w oryginale. Wyboru 10 książek roku dokonali dziennikarze i recenzenci dziennika.
10 książek roku 2019 wg New York Times’a
Disappearing Earth
Julia Phillips
„Disappearing Earth” to debiutancka powieść Julii Philips. Książka znalazła się w finale National Book Award 2019. Przegrała jednak z inną wyróżnioną przez New York Timesa książką „Yellow House”.
Akcja powieści rozgrywa się na Kamczatce. Pewnego dnia znikają dwie dziewczynki – siostry w wieku ośmiu i jedenastu lat. Policja próbuje się czegoś dowiedzieć, jednak ich śledztwo nie daje żadnej odpowiedzi co stało się z dziewczynkami. Bardzo mocno związana ze sobą lokalna społeczność mocno odczuwa stratę. Najbardziej porwanie dotknęło matkę dzieci oraz inne kobiety obawiające się o los swój i swoich pociech. To właśnie na ich emocjach najbardziej skupia się autorka. Philips oprócz poruszającej opowieści przedstawia piękne krajobrazy Kamczatki – lasy, niekończące się niziny tundry, ale także wulkany i brzeg szklistego morza.
Książkę wydało w Polsce Wydawnictwo Literackie.
The Topeka School
Ben Lerner
Kolejną powieścią, która znalazła się na liście New York Timesa jest „The Topeka School” Bena Lernera, autora nagradzanych „Leaving the Atocha Station” i „10:04”. Żadna z tych książek nie doczekała się jednak w Polsce tłumaczenia.
Jest rok 1997. Główny bohater powieści Adam Gordon jest absolwentem liceum w Topece. Jest synem feministycznej pisarki, jego ojciec zaś pomaga chłopcom z problemami otworzyć się i mówić o swoich sprawach. Oboje rodzice pracują w Fundacji, klinice psychiatrycznej, która przyciąga specjalistów z całego świata. Adam jest dobrym mówcą i bierze udział w różnego rodzaju debatach, zajmuje się też poezją. Jego marzeniem, zanim pójdzie na studia, jest wygranie ogólnokrajowego konkursu oratorskiego. Adam należy do grupy „tych fajnych”. By udowodnić, że jest męski dba o dobry wygląd i bierze kreatynę. Adam próbuje wciągnąć do towarzystwa jednego ze szkolnych samotników. Nie wie jednak, że ten leczy się u jego ojca.
„The Topeka School” to książka, w której ciężar narracyjny rozkłada się na kilku bohaterów. Jest to zatem powieść dojrzewaniu, relacjach rodzinnych i konfrontacji z sobą i najbliższymi oraz poszukiwaniu własnej tożsamości. Lerner ukazuje też źródła współczesnego kryzysu związanego z upadkiem debaty publicznej, pojawieniem się fake newsów oraz nasileniem się prawicowych skrajności.
Exhalation
Ted Chiang
Do tej pory w Polsce mogliśmy przeczytać jeden pełny zbiór opowiadań Chianga i kilkanaście krótkich tekstów, rozsianych po różnych antologiach i zbiorach. W naszym kraju, w 2016 roku ukazała się „Historia twojego życia”. Warto przypomnieć, że książka była inspiracją do powstania scenariusza do filmu „Arrival” w reżyserii Denisa Villeneuve’a.
Wśród 10 najlepszych książek roku wg New York Timesa znalazło się jego najnowsze dzieło – „Exhalation”. Jest to zbiór opowiadań, w których bohaterowie zmagają się z podróżami w czasie, tajemniczymi odkryciami i sztuczną inteligencją.
Lost Children Archive
Valeria Luiselli
„Lost Children Archive” to historia rodziny, która w dobie kryzysu imigranckiego, postanowiła wyruszyć przed siebie. Valeria Luiselli opisała jej podróż przez Virginię do Tennessee, przez Oklahomę i Teksas. W tym czasie dziecko zadaje dużo pytań dotyczących decyzji rodziców i usłyszanych w radiu faktów. Między dorosłymi narasta kryzys, który dodatkowo uderza w dziecko. Mimo wszystko ich wyprawa jest wielką przygodą, w którą czytelników wciąga autorka. Książka znalazła się na tzw. longliście do Nagrody Bookera.
Night Boat to Tangier
Kevin Barry
„Night Boat to Tangier” to kolejna powieść w zestawieniu New York Timesa. Kevin Barry przedstawia historię dwóch irlandzkich gangsterów. Mężczyźni przez wiele lat współpracowali przy przemycie narkotyków. Obaj czekają w hiszpańskim porcie Algerciras na łódź z Tangeru. W tym czasie prowadzą rozmowę, która budzi wspomnienia i przenosi czytelników w czasie to historii pełnych przemocy, namiętności, zdrad i szalonych przygód.
Jeszcze w tym roku książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Pauza.
Say Nothing
A True Story of Murder and Memory in Northern Ireland
Patrick Radden Keefe
Książka Patricka Raddena Keefe’a przedstawia historię krwawej historii Irlandii Północnej. Autor wykorzystuje historię brutalnego porwania i morderstwa Jean McConville – matki dziesiątki dzieci by opowiedzieć o społeczeństwie ogarniętym przemocą, walką partyzancką, atakami terrorystycznymi i ciągłą niepewnością. To też książka o ludziach, którzy określali swoje zbrodnie „działaniami wojennymi”. Keefe opisuje historie nie tak przecież dawne.
The Club
Leo Damrosch
II połowa XVIII wieku – malarz Joshua Reynolds proponuje swojemu przyjacielowi Samuelowi Johnsonowi, że co tydzień w piątek będą zapraszać do londyńskiej Head’s Tavern swoich przyjaciół by wspólnie zjeść, napić się i porozmawiać do północy. Do tego rozrastającego się grona wkrótce dołączyli Edmund Burke, Adam Smith, Edward Gibbon i kilku innych znamienitych brytyjczyków. Ich nieformalne stowarzyszenie nazywane było po prostu Klubem. To właśnie o tej grupie ludzi, która w niebagatelny sposób przyczyniła się do rozwoju nauki i kultury pisze Damrosch, w książce wyróżnionej przez New York Times.
The Yellow House
Sarah M. Broom
Za książkę „The Yellow House” Sarah M. Broom została nagrodzona prestiżową National Book Award. Autorka przedstawia w niej historię swojej rodziny, na przestrzeni kilku pokoleń – konkretnie stu lat. Opowiada w niej o nierównościach klasowych i rasowych, na tle historii Stanów Zjednoczonych. Opowieść rozgrywa się na południu USA – konkretnie w Nowym Orleanie. Wydawnictwo Agora zapowiedziało, że tłumaczenie powieści ukaże się w Polsce jeszcze w tym roku.
No Visible Bruises
Rachel Louise Snyder
„No Visible Bruises” (w wolnym tłumaczeniu „Niewidoczne siniaki”) to jedna z najważniejszych książek w tym zestawieniu. Jest to wielokrotnie wyróżniana i nagradzana książka będąca konsekwencją śledztwa dotyczącego skali przemocy domowej. Wiele się o niej mówi, jednak nigdy nie dopuszczamy do siebie wiadomości, że przemoc domowa może mieć miejsce wśród naszych najbliższych. W Stanach Zjednoczonych aż 15% wszystkich przestępstw związanych z przemocą dotyczy właśnie przemocy domowej. Trzeba pamiętać, że statystyki są zaniżone z powodu milczenia ofiar.
Midnight in Chernobyl
Adam Higginbotham
To obok, „Znikającej ziemii” druga książka z zestawienia New York Timesa, która ukazała się na polskim rynku. Adam Higginbotham mierzy się z mitami, legendami i tajemnicami, jakie narosły wokół największej katastrofy nuklearnej XX wieku. Autor przeprowadził kilkadziesiąt wywiadów ze świadkami tamtego wydarzenia. Dzięki dostępowi do odtajnionych dokumentów zweryfikował dotychczasową wiedzę o katastrofie i na nowo opisał jej przebieg. Nad tą książką pracował przeszło dziesięć.
„O północy w Czarnobylu” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którym podobał się serial „Czarnobyl” wyprodukowany przez HBO.
10 książek roku według New York Timesa Pełną – listę z argumentacją znajdziecie tutaj.