20 grudnia 2018

11 książek 2018 roku wg Agaty Passent

Koniec roku to czas różnorakich podsumowań. W zeszłym tygodniu publikowaliśmy artykuł z najciekawszymi książkami roku 2018 wg Maxa Cegielskiego. Tym razem zapraszamy do zestawienia drugiej prowadzącej Xięgarnię, Agaty Passent. Na jej liście 11 książek roku znalazły się reportaże, powieści, książka dla dzieci i eseje. Zapraszamy do czytania i komentowania!

I. Zyta Rudzka “Krótka wymiana ognia”

Powieść, o rozwiązkach bardziej niż związkach.

II. Aleksander Sołżenicyn “Pruskie noce”. Przekład Michał B.Jagiełło.

Różniejszy noblista i dysydent był żołnierzem Armii Radzieckiej w 1945 wyzwalającym m.in. Nidzicę, Olsztyn. Pijaństwo, mordy, gwałty, kradzieże- a to wszystko wierszem.

 

III. “Ostatni pustelnik” Michael Finkel

Napisana w nieco sensacyjno-śledczym stylu dziennikarska opowieść o głośnej w USA sprawie Christophera Knight’a- człowieka, który przez 27. lat ukrywał się samotnie w lesie. Opowieść o izolacji, przyrodzie, samotności i nas samych.

IV. Marcel Proust “W poszukiwaniu UTRACONEGO czasu. W stronę Swanna” tłum. Krystyna Rodowska.

Nowe tłumaczenie i bardzo dobrze.

V. Dorota Masłowska “Inni ludzie”

Hiphopowa nawijka o stolicy pogrążającej się w smogu psychicznym.

VI. Olga Hundt “Psy ras drobnych”

Osobista relacja z pobytu w polskim szpitalu psychiatrycznym. Koszmar depresji, lęków, leków. Światy wewnątrz depresyjne, a świat zdrowych nie lepszy.

VII. Joseph Roth.

Polecam wszystko tego Wielkiego Europejskiego Autora i wydawnictwa Austeria. Wszystkie powieści i felietony Josepha Rotha.

VIII. Rita Kaczmarska “Czarna książka”

Niewielka książka dla dzieci o wielkim temacie. O czerni, ciemności i lękach leśnych. Piękna synergia obrazu i tekstu.

IX. Stefan Szczepłek “Szkoła Falenicka”.

Życie okołopiłkarskie jest równie ważne jak to na boisku. Teoretycznie na piłce zna się prawie każdy Polak, ale tylko niewielu nią żyło, żyje i ma talent do pisania o niej.

X. Anna Smółka, Anna Rybak. “Wieża Eiffla nad Piną.” 

Reportaż (?) historyczny nafaszerowany wiedzą o Kresach- terenach, które należały do II Rzeczpospolitej i mieliśmy tam wielkie plany oraz mniej lub bardziej udane realizacje… Z dystansem i dyskretna ironią.

XI. Marek Bieńczyk “Wszystkie kroniki wina”.

Eseista, erudyta, romanista, tłumacz z języka francuskiego, tenisista, kajakarz. Gdy pisze o winach, to wolę spijać jego tekst niż otwierać butelki.