14 stycznia 2020

4 książki 2019 roku wg Agaty Passent

Agata Passent, prowadząca wspólnie z Filipem Łobodzińskim i Maxem Cegielskim program Xięgarnia, przedstawia swoją listę czterech najciekawszych książek 2019 roku.

1. Ewa Kuryluk, „Feluni”, Wydawnictwo Literackie

Autorka jest malarką mieszkającą w kilku krajach jednocześnie i być może to sprawia, że pisze odważniej niż wielu “zawodowych” pisarzy? W tej prozie przekracza gatunki. To trzecia część trylogii w której Kuryluk kontynuuje opowieść o tragicznych ale pełnych nieoczywistej miłości losach jej arcyciekawej rodziny. To też historia PRL, dziedziczonej traumy wojennej, historia o tym, jak siostra próbuje ratować brata z choroby psychicznej I artystki, która walczy o swój talent. Językowy majstersztyk.

2. Magdalena Grochowska „W czasach szaleństwa”, Agora

Zestaw esejów o intelektualnej I towarzyskiej historii dwudziestego wieku, o postawach moralnych wobec rodzącego się faszyzmu. Jak ludzie należący do elit kulturalnych tamtych lat reagują na faszyzm i komunizm? Książka przestroga dla nas, ludzi interesujących się kulturą, a żyjących w czasach odradzającego się faszyzmu w Polsce i na świecie. Autorka skupia się na Pawle Herzu, Jerzym Stempowskim, ale też rosyjskich I niemieckich intelektualistach.

3. Justyna Bargielska, “Dziecko z darów”, Wydawnictwo Wolno

To już trzeci tom poezji Justyny Bargielskiej i albo każdy kolejny jest lepszy, albo ja się do “bargielskości” z czasem dostrajam. To wiersze wspaniale pokręcone. Zwykle pierwsze dwa wersy są zapraszająco proste, jak miniaturowe opowiadania, a potem językowa pralka poetki wykręca je w szalonym tempie myśli, skojarzeń i mieszance odcieni nastrojów. Wiersze są “przystępne” w sensie takim, że nie potrzebujemy wracać do analizy “Fenomenologii ducha” Hegla czy znać towarzyskim układów w kręgach dawnego “Brulionu”, by się nimi zachwycać, ale wymagają medytacji. Tematem tego tomu są jej dzieci, młode nastolatki, ich wyobraźnia, ich zainteresowania, które autorkę zachwycają, ale też wracają tematy z dawnych tomów- prywatny kościół Bargielskiej, życie ze stratą, szukanie znaków, a to wszystko pozbawione pruderii i pretensjonalności.

4. Piotr Lipiński „Gomułka. Władzy nie oddamy.”, Wydawnictwo Czarne

Bardzo solidny reportaż historyczny dziennikarza, który stał się specjalistą od przybliżania nam postaci czasów komunitycznych. Biografia towarzysza Gomułki. Od czasów wczesnego dzieciństwie w okrutnej biedzie po szkolenia sowieckie, czystki których uniknął siedząc w więzieniu, historia machiny propagandowej, Polski i Polaków tamtych czasów.

Czytelnicy, tego artykułu oglądali także