17 czerwca 2016

Najciekawsze zapowiedzi drugiej połowy 2016 roku

zapowiedzi
Zapraszamy do przeczytania najciekawszych zapowiedzi literackich drugiej połowy 2016 roku! Czerwiec chyli się ku końcowi, wakacje coraz bliżej, a co za tym idzie więcej czasu na czytanie. Druga połowa roku przyniesie nam kontynuacje sag, nowe cykle, intrygujące reportaże i mrożące krew w żyłach kryminały.

CZERWIEC

moja walka tom415 czerwca: Karl Ove Knausgard – Moja walka. Tom 4, Wydawnictwo Literackie

Kolejny, już IV, tom bestsellerowej autobiograficznej powieści norweskiego pisarza, który dokonuje dogłębnej analizy swojego życia. Do tej pory ukazały się trzy opasłe tomy, wliczając objętość czwartego, saga liczy już prawie dwa i pół tysiąca stron! Niewątpliwie “Moja walka” to pozycja dla wytrwałych i mających dużo wolnego czasu czytelników.

wlosi15 czerwca:  John Hooper – Włosi, W.A.B.

John Hooper, brytyjski dziennikarz, który jako korespondent spędził 15 lat w Rzymie, postanowił napisać zabawną i wnikliwą książkę o Włochach. Autor podchodzi dziennikarsko do swojej książki, analizując wpływ geograficzny, historyczny i polityczny na życie, seks, jedzenie i tryb życia współczesnych Włochów. Wcześniej udało mu się już napisać monografię dotyczącą Hiszpanów.

mroz_w_cieniu15 czerwca: Remigiusz Mróz – W cieniu prawa, wydawnictwo Czwarta Strona

Remigiusz Mróz to niezwykle płodny pisarz. Ma niespełna 30 lat, a “W cieniu prawa” to jego trzynasta (13!) książka. Po sukcesie Parabellum, trylogii z komisarzem Forstem i cyklu z Joanną Chyłką w roli głównej, Mróz zabiera nas do Galicji z początku XX wieku. Główny bohater, Erik Landecki trafia do austriackiego dworu, pierwszej nocy po jego przybyciu znika dziedzic rodu, a nowo przybyły Polak staje się głównym podejrzanym.

belgravia20 czerwca: Julian Fellowes, Belgravia, Marginesy

Dzień przed bitwą pod Waterloo dwie rodziny spotykają się na balu u księżnej Richmond. W czasie zabawy połączy je wielka tajemnica. Mimo wtórności fabularnej nie obawiam się o przebieg akcji książki, w końcu Fellowes jest autorem scenariusza do serialu Downton Abbey i laureatem Oscara za scenariusz do Gosford Park. Wydawnictwo Marginesy przedstawia książkę, która nawiązuje do dickensowskiej tradycji publikowania książek w odcinkach. Na “Belgravię” składa się 11 epizodów zamkniętych w jedną całość.

bfg-b-iext3465751622 czerwca: Roald Dahl – BFG (wznowienie), wydawnictwo Znak

Z okazji 100-lecia urodzin autora oraz zbliżającej się premiery filmu w reżyserii Stevena Spielbergra wydawnictwo Znak postanowiło wznowić wydanie dzieł mistrza bajek dla dzieci Roalda Dahla. Jedną z nich, na podstawie której powstał wspomniany film, jest BFG (wcześniej wydana pod nazwą BFO). Jest to opowieść o dziewczynce Sophie i jej przyjaźni z jednym z olbrzymów, który pewnej nocy porywa ją z łóżka. Warto zwrócić uwagę na oprawę graficzną autorstwa Quentina Blake’a, bez której bajki Dahla na pewno nie byłyby takie same.

2,800,800,,mockup_3d_gastrobanda22 czerwca: Jakub Milszewski, Kamil Sadkowski, Gastrobanda, Smak Słowa

Książka, która w zamyśle ma obrazować zmieniające się gusta i podejście Polaków do jedzenia. Utrzymana w konwencji i stylu okładkowym bestsellerowej książki “Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie”, “Gastrobanda” może być ciekawą odskocznią od książek napisanych prozą. Autorzy książki mierzą się z legendami dotyczącymi świata gastronomii. Czy poszło im tak dobrze jak “Pogromcom mitów”? Zobaczymy…

LIPIEC

czarneliscie6 lipca: Maja Wolny – Czarne liście, Czarna Owca

Dwie kobiety żyjące w różnych czasach, które coś łączy. Pierwsze skojarzenie – “Godziny” Cunninghama. Maja Wolny przedstawia losy słynnej polskiej fotoreporterki pochodzenia żydowskiego Julii Pirotte oraz Weroniki Czerny, badaczki zgłębiającej postawę Polaków wobec Żydów. Jak pisze wydawnictwo: “Czarne liście to powieść łącząca burzliwą historię Polski ze współczesnym wątkiem kryminalnym.” Przeczytamy, ocenimy!

w_gory11 lipca: Piotr Karski – W góry, wydawnictwo Dwie Siostry

Nie mogłoby być udanych wakacji czytelniczych, gdyby nie premiera książki w wydawnictwie Dwie Siostry. Najciekawiej zapowiada się pozycja “W góry” Piotra Karskiego – przewodnik do rysowania, który dzięki grom i ćwiczeniom plastycznym przekazuje wiele interesujących informacji o górach właśnie. Jestem przekonany, że równie wielką (o ile nie większą!) radochę z jej czytania, oglądania i kolorowania będą mieć rodzice, wujkowie, ciocie czy rodzeństwo dzieci, do których trafią egzemplarze książki Karskiego.

historia_komiksu12 lipca: Historia komiksu w Polsce i na świecie, Wydawnictwo Dragon

Historia polskiego i zagranicznego komiksu, rozpoczynająca się od zmierzchu XIX wieku, a kończąca na czasach współczesnych. Oprócz samej opowieści o komiksie, w książce znajdą się również sylwetki najbardziej znanych superbohaterów. Pozycja ciekawa głównie ze względu na obecność polskiego komiksu w tym albumie.

mechaniczny20 lipca: Ian Tregillis, Mechaniczny. Wojny alchemiczne. Tom I, Wydawnictwo SQN

Od baaaardzo dawna czekam na dobrą, nie trącącą kiczem na kilometr, wciągającą powieść utrzymaną w klimacie steam-punkowym. Mam nadzieję, że książka Iana Tregillisa wreszcie moje oczekiwania spełni. Historia wygląda następująco: XVII wiek, Holandia, zegarmistrz Christiaan Huygens tworzy mechanicznego Klakiera. Ten wynalazek na dobre zmienia układ sił w Europie. Nie długo później holenderska armia składająca się z legionu mosiężnych piechurów napiera na Westminster. W szybkim czasie królestwo Niderlandów staje się mocarstwem. Dopóki nie dojdzie do buntu maszyn, jego pozycja wydaje się być nie do ruszenia. Pewnego dnia jeden z Klakierów – Jax postanawia znieść niewolnicze więzy, co na dobre zagrozi Mosiężnemu Tronowi.

SIERPIEŃ

plutopia_3 sierpnia: Kate Brown – Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne, Wydawnictwo Czarne

Większości ludzi, na pierwszą myśl o energii atomowej, do głowy przychodzi jedna nazwa: Czarnobyl. Jednak takich miejsc jest na świecie więcej. Kate Brown opowiada o dwóch z nich – Richland w Stanach Zjednoczonych i Oziorksu w Rosji – miastach odciętych od świata, które produkowały pluton. Mimo, że powstały na innych kontynentach, pod różnymi ustrojami politycznymi to wiele je łączy – głównie tajemnice i próby ukrycia jakichkolwiek informacji o ich istnieniu, działalności i katastrofach, jakie na ich terenie się odbyły. W swojej książce Brown przedstawia dwie utopijne miejscowości, o których szczątkowe informacje ściśle strzeżone są zarówno przez rząd amerykański, jak i rosyjski. Sama autorka książki, nagrodzona za nią wieloma prestiżowymi nagrodami, nie dostała pozwolenia na wjazd do Oziorska.

nemezis_okladka6 sierpnia: Misha Glenny – Nemezis. O człowieku z faweli i bitwie o Rio, Wydawnictwo Czarne

“Nemezis” to opowieść o człowieku, który stał się przywódcą jednej z największych faweli na świecie  – Rocinhi, znajdującej się w Rio de Janeiro w Brazylii. Książka warta przeczytania głównie ze względu na odbywające się w sąsiedztwie biedy, slamsów i faweli tegoroczne Igrzyska Olimpijskie.

RGB_seria_miasta_stambul17 sierpnia: Charles King – O północy w Pera Palace. Narodziny współczesnego Stambułu, wydawnictwo Czarne

Stambuł od kilku lat króluje wśród miejskich bohaterów książek. Elif Shafak i Orhan Pamuk dumnie walczą o to, by o tym mieście nie zapomniano. Imperium Osmańskie stało się “trendy”, pojawia się w serialach, książkach, komiksach i nie schodzi z okładek bestsellerów, o czym pisała chociażby Olga Kowalska na swoim blogu Wielki Buk. Naprzeciw literaturze popularnej kroczy Wydawnictwo Czarne proponując bardziej biograficzne podejście do tematu, rozpoczynając serie wydawniczą miasta. Jestem szalenie ciekawy i w te wakacje najbardziej czekam właśnie na tę pozycję!

WRZESIEŃ

religia-techniki-boskosc-czlowieka-i-duch-wynalazczosci-b-iext3159005415 września: David F. Noble – Religia techniki. Boskość człowieka i duch wynalazczości, Copernicus Center Press

Książka Davida Noble’a o relacjach na linii religia – technika i tara się przedefiniować tę zależność. Autor wypełnia lukę dotyczącą dywagacji na temat związku duchowości z postępem technologicznych, przedstawia go z perspektywy historycznej. W swojej książce krytykuję zarówno postęp za wszelką cenę, jak i upatrywanie zbawienia w rozwoju technologii oraz wystosowuje apel do naukowców o wybudzenie się ze snu niekontrolowanego pościgu za udoskonalaniem naszego życia i wprowadzania do niego coraz większej ilości elektroniki.

large_SPRINGER__Miasto_Archipelag___ok_adka_96_dpi17 września – Filip Springer – Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast, wydawnictwo Karakter

Filip Springer po raz kolejny archiwizuje swoją podróż po Polsce. Tym razem głównym tematem jego książki są miasta, te mniejsze, które w 1999 roku straciły tytuł: Stolica Województwa. Dzięki rozmowom z ich mieszkańcami, wizytom w mniej lub bardziej oczywistych miejscach, autor kreśli niejednoznaczny obraz Polski mniejszych miast. Jak to u Springera, już sama zapowiedź brzmi niezwykle interesująco.

czubaj_rip28 września: Mariusz Czubaj – R.I.P., wydawnictwo Albatros

Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru wraca z kryminałem pt. “R.I.P.”. Czubaj wydał swoje najbardziej znane książki pod sztandarem Mrocznej Serii wydawnictwa W.A.B., ale tym razem wraca pod skrzydła Albatrosa, by kontynuować cykl o Marcinie Hłasko – “Martwe popołudnie”. Na razie tyle wiemy… i znamy okładkę.

PAŹDZIERNIK

wysokiegoryportugalii13 października: Yann Martel, Wysokie góry Portugalii, Albatros

Autor “Życia Pi”, książki znanej głównie dzięki nagrodzonej czterema Oscarami ekranizacji w reżyserii Anga Lee, przenosi nas tym razem do Lizbony z początku XX wieku. 1904 rok, młody Tomas znajduje dziennik, dzięki któremu będzie mógł znaleźć skarb zmieniający bieg historii. Szybko wyrusza w podróż w poszukiwaniu artefaktu. Fabuła książki dzieje się jeszcze w dwóch czasach – trzydzieści pięć i osiemdziesiąt pięć lat po niezwykłym odkryciu Tomasa. Pomysł na opowieść, utrzymaną w konwencji realizmu magicznego, wydaje się wtórny, ale mimo to z wielką chęcią sięgnę po tę książkę.

PONADTO

Szczepan Twardoch – “Król”, Wydawnictwo Literackie

Autor na swoim profilu na Facebooku oznajmił, że książkę ukończył. Kiedy premiera? Nie wiadomo.

Gdy tylko wydawnictwa postanowią uraczyć nas większą liczbą informacji, nie omieszkam uzupełnić zestawienie.