10 stycznia 2016

Najciekawsze książki pierwszej połowy 2016 roku!

Zapraszamy do przeczytania najciekawszych zapowiedzi literackich pierwszej połowy 2016 roku! Nadszedł nowy rok kalendarzowy, a co za tym idzie nowe zapowiedzi, nowe wyzwania książkowe, szumne debiuty i powroty.

2016 przyniesie nam na pewno wiele wrażeń – nowe powieści Irvinga, Dehnela, Twardocha, Stasiuka, dwie pozycje o Pilchu, książka Rusinka o Szymborskiej…

 

ZAPOWIEDZ

STYCZEŃ

irving_alejaJohn Irving, Aleja tajemnic, Prószyński, 12 I

John Irving, znany z takich powieści jak “Świat wg Garpa”, “Modlitwa za Owena” czy “Ostatnia noc w Twisted River” wraca w 2016 roku z “Aleją tajemnic”. Jest to historia czternastoletniego Juana Diego, wychowanego i dorastającego w Meksyku chłopaka, którego siostrą jest Lupe – telepatka. Do czego doprowadzą jej zdolności czytania w myślach dowiemy się najwcześniej 12 stycznia.

Milan Kundera, Kubuś i jego Pan. Hołd w trzech aktach dla Denisa Diderota, W.A.B. 13 I

Kubuś Fatalista i jego pan to jedna z najważniejszych powieści dla czeskiego pisarza. W niej widzi klucz do zrozumienia burzliwej historii Francji. Inspirując się książką Diderota, Kundera stworzył sztukę, która nie jest zwykłą adaptacją, a “wariacją na temat powieści, którą chciałem uczcić”.

ed_umarla_wojnaEd Vulliamy, Wojna nie umarła, niech żyje wojna, Czarne, 13 I
Piotr Lipiński, Bicia nie trzeba było ich uczyć, Czarne, 13 I

Wydawnictwo Czarne zaczyna rok dwoma reportażami. Na początku stycznia ukaże się książka Eda Vuilliamy, opisująca z perspektywy czasu losy więźniów i ofiar wojny w Jugosławii. Brytyjski pisarz i korespondent był jednym z pierwszych, który przekazywał informacje o ludobójstwie, oskarżając Zachód o bezczynność i obojętność wobec największej masakry na Starym Kontynencie od czasów II Wojny Światowej.

Druga pozycja dotyczy bestialskich metod śledczych Adama Humera – wicedyrektora Departamentu Śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, odpowiedzialnego za prowadzenie postępowań przeciwko anty-systemowemu podziemiu. Książka Piotra Lipińskiego opowiada o procesie Humera oraz innych oficerów bezpieki, a co za tym idzie o terrorze stalinizmu, torturach, nierównych procesach i absurdach PRL.

thorwald_ginekolodzyJurgen Thorwald, Ginekolodzy, Marginesy, 13 I

Znany z opasłych tomów “Stulecia detektywów”, czy “Stulecia chirurgów” niemiecki znawca medycyny sądowej tym razem przedstawia “Ginekologów”. Opowiada w niej o początkach tej dziedziny nauki, o horrorach jakie wiązały się z prześciganiem się chirurgów w odkryciach ginekologicznych. Jednak trzeba pamiętać, że zawdzięczamy im sprowadzone do minimum ryzyko śmierci przy porodzie, coraz skuteczniejszą walkę z chorobami wenerycznymi czy rozwój antykoncepcji. Książka została uznana za najbardziej kontrowersyjną w dorobku autora i przeznaczona jest niewątpliwie dla ludzi o mocnych nerwach, fanów Thorwalda oraz maniaków medycyny.

 

large_dobrze_sie_mysli_literaturaRyszard Koziołek, Dobrze się myśli literaturą, Czarne, 20 I

Prawdopodobnie jedna z ciekawszych pozycji w tym zestawieniu. Ryszard Koziołek przedstawia zbiór esejów o praktykowaniu wiary w literaturę, przywróceniu jej należnego miejsca, o tym, że na co dzień jesteśmy skazani na literaturę. A czytanie świadome, nieograniczające się tylko do tego co musimy czytać ulepsza nasze myślenie i mowę. Z wielką chęcią przeczytam! Ciekawe może okazać się odwoływanie zarówno do literackich klasyków – Sienkiewicza, Mrożka, Prusa, Kraszewskiego, jak i pisarzy współczesnych – Karpowicza, Stasiuka, Springera.

David Mitchell, Czasomierze, MAG, 22 I

Trochę fantastyki nikomu nie zaszkodzi. Najnowsza książka autora bestsellerowej powieści “Atlas chmur” opowiada o piętnastoletniej dziewczynie – Holly Sykes, która spotyka na swojej drodze staruszkę. Ta zaprasza na kubek herbaty, w zamian prosi o schronienie. Będzie musiało minąć wiele lat zanim Holly zrozumie o co naprawdę chodziło. Książka ukaże się w serii “Uczta wyobraźni”.

rusinek-nic-zwyczajnego-o-wislawie-szymborskiej

Michał Rusinek, Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej, Znak, 27 I

“Nic zwyczajnego” to opowieść Michała Rusinka, naszego stałego felietonisty, który przez 15 lat był sekretarzem polskiej laureatki Nagrody Nobla. Rusinek w roku 1996 miał przez trzy miesiące pomagać Wisławie Szymborskiej, w okresie pomiędzy ogłoszeniem laureatki, a odebraniem Nagrody. Młody absolwent filologii polskiej został z poetką do jej śmierci jako sekretarz.

LUTY

Pilch_Pietrowiak_Zawsze-nie-ma-nigdy_mJerzy Pilch, Ewelina Pietrowiak, Zawsze nie ma nigdy, Wydawnictwo Literackie, 4 II

Wywiad rzeka reżyserki teatralnej Eweliny Pietrowiak z Jerzym Pilchem. Jest to pierwsza tego typu publikacja związana z autorem “Pod Mocnym Aniołem”. W intymnej rozmowie pisarz opowiada o swoich problemach z alkoholem, pisaniu dla “Tygodnika Powszechnego”, wraca do czasów studenckich i życia w Krakowie oraz wyprowadzce do Warszawy. Pozycja obowiązkowa dla wiernych czytelników Pilcha, a także miłośników Krakowa i rozmów na najwyższym poziomie.

Adam Zamoyski, Urojone widmo rewolucji, Wydawnictwo Literackie, 4 II

Tego samego dnia co “Zawsze nie ma nigdy” w krakowskim WL ukaże się też książka historyczna – “Urojone widmo rewolucji”. Jakobińscy rewolucjoniści, iluminaci, masoni, polscy spiskowcy, bolszewicy lub reakcjoniści, terroryści… Od pokoleń państwa Zachodu walczą z prawdziwymi i urojonymi zagrożeniami. O początkach walki władców naszych zachodnich sąsiadów ze spiskowcami pisze Adam Zamoyski – znawca XIX wieku. Książka opowiada o klęskach, sukcesach, lęku władców, rozszerzającej się kontroli nad społeczeństwem. W dobie dzisiejszej inwigilacji elektronicznej, wczesne metody śledzenia ludzi może wydawać się zabawne.

Zbigniew Mentzel, Spadający nóż, Znak, 15 II

W zeszłym roku głośno było o dziennikach Twardocha i Dehnela. W 2016 nie ma hucznych zapowiedzi autobiograficznych. Jedną z ciekawych pozycji może jednak okazać się “Spadający nóż”, w której Zbigniew Metnzel, znawca giełdy, przedstawia zmagającego się z chorobą maniakalno-depresyjną Zbigniewa M.

donna_maly_przyjacielDonna Tartt, Mały Przyjaciel, Znak, 17 II

Kolejna, po “Szczygle” i “Tajemnej historii”, opasła, przeszło 600 stronicowa książka amerykańskiej laureatki Pulitzera za rok 2014. Tym razem pisarka przedstawia książkę o amerykańskim Południu – ” uzbrojona w wiedzę zaczerpniętą z książek przygodowych, Harriet, w towarzystwie najlepszego przyjaciela, szuka zemsty w śmiertelnie niebezpiecznym półświatku”.

Gregory David Roberts, Shantram, Marginesy, 17 II

Książka Robertsa może okazać się ciekawa z racji jego niebywałego życiorysu. W roku 1978 Australijczyk został skazany za napaść z bronią w ręku, następnie uciekł z więzienia i ukrył się w Bombaju. Tam pracował jako lekarz, a z czasem związał się z lokalną mafią. Ponownie trafił za kraty, był torturowany, jednak dzięki łapówce trafił na wolność. W 1990 roku został zatrzymany w Niemczech za przemyt narkotyków i mimo kolejnej udanej próbie ucieczki, oddał się dobrowolnie karze. W więzieniu zaczął spisywać wspomnienia z Indii – tak powstała powieść Shantram.

Frank Lloyd Wright, Architektura nowoczesna. Wykłady, Karakter, 24 II

Cykl sześciu wykładów, wygłoszonych na Uniwersytecie w Princeton w roku 1930, przez jednego z najważniejszych architektów XX wieku. W swoich doskonale przygotowanych przemówieniach Wright krytykuje funkcjonalizm, na rzecz architektury organicznej, współgrającej z przyrodą, dynamicznej, dostosowanej do potrzeb ludzi.

MARZEC

Rafik Schami, Ciemna strona miłości, Noir Sur Blanc, 2 III

Okrzyknięta przez “Die Zeit” arcydziełem saga rodzinna o dwóch skłóconych rodach syryjskich. Schami przedstawia historię trzech pokoleń – od upadku Imperium Osmańskiego do początku lat 70tych XX wieku. Książka jest połączeniem kryminału, powieści politycznej, obyczajowej i romansu. Warto zwrócić uwagę na tę książkę by choć trochę zrozumieć sytuację jaka teraz panuje w ogarniętej wojną Syrii.

Groff_Fatum-i-furia_500pcxLauren Grof, Fatum i Furia, Znak, 14 III

Na tę książkę trzeba zwrócić uwagę głównie przez szum medialny. Powieść uznana za ulubioną książkę 2015 roku przez Baracka Obamę, wybrana książką roku serwisu Amazon, znalazła się w finale National Book Awards oraz zajęła wysoką lokatę wśród bestsellerów “The New York Timesa”. Jest to książka o sekretach i mrocznych tajemnicach związku Lancelota i Mathilde, o dwóch twarzach miłości. Przeczytamy, ocenimy, czy zasłużyła na takie honory.

Grzegorz Piątek, Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego, W.A.B. 30 III

Opowieść o mitycznym prezydencie Warszawy. Książka Grzegorza Piątka odbrązawia i ściąga z piedestału uznanego za bohaterskiego prezydenta, będącego wzorem i symbolem walczącej stolicy we wrześniu 1939 roku. Autor rozlicza się z mitami dotyczącymi kariery politycznej Starzyńskiego, nie ujmując mu jednak zaangażowania w życie miasta i wielu zasług. Książka będzie portretem niewątpliwie pasjonującej i niejednowymiarowej postaci.

KWIECIEŃ

nikotyna_alkohol_witkacyStanisław Ignacy Witkiewicz, Nikotyna, alkohol, kokaina, peyotl, morfina, eter + Appendix + Niemyte dusze, PIW

Mimo, że to wznowienie, warto zwrócić uwagę na piękne wydanie. Na ten tom składają się dwa utwory Witkacego o charakterze publicystycznym, a łączy je stanowisko autora: „Oświadczam oficjalnie, że piszę poważnie i chcę wreszcie coś bezpośrednio pożytecznego zdziałać…”. W części pierwszej Witkacy opowiada o negatywnych skutkach brania narkotyków, w drugiej zaś autor stara się wypunktować grzechy Polaków i przestrzec przed nadciągającą katastrofą – II Wojną Światową.

 

MAJ

Katarzyna Kubisiowska, Podwójna gra, Znak

Kolejna zapowiedź dotycząca postaci Jerzego Pilcha. “Pisz, a ja będę pisał autobiografię na łamach Tygodnika Powszechnego” – tak odpowiedział na propozycję, także związanej z Tygodnikiem, Kubisiowskiej a propos stworzenia pierwszej biografii pisarza. Zapowiada się znakomicie!

Imre Kertesz, Ostatnia gospoda, W.A.B.

Laureat Nagrody Nobla z roku 2002 w najnowszej książce opowiada o swojej chorobie, ale również podejmuje tematy polityczne i społeczne. Porównuje wydarzenia z 11 września do Auschwitz, krytykuje uległość ogarniętej terroryzmem Europy. “Ostatnia gospoda” to stadium świadomego śmierci pisarza, który szczerze i brutalnie, przez doświadczenia swojego życia komentuje rzeczywistość.

CZERWIEC

Karl Ove Knausgard, IV tom Mojej Walki, Wydawnictwo Literackie

Kolejny, już IV, tom bestsellerowej autobiograficznej powieści norweskiego pisarza.


Na naszym rodzimym gruncie możemy spodziewać się więcej głośnych premier, ale dopiero w drugiej połowie roku. W 2015 swoje dzienniki przedstawili Jacek Dehnel i Szczepan Twardoch, w 2016 mają powrócić z powieściami. W tym roku ukaże się także nowa książka Andrzeja Stasiuka pt. Pamir.

Na jesień ma ukazać się również 700-stronicowa książka Marlona Jamesa, laureata Man Bookera. Jamajczyk opowiada historię, której głównym wątkiem jest nieudany zamach na gwiazdora muzyki reggae Boba Marleya. 3 grudnia 1976 r. do domu muzyka w stolicy Jamajki wkradło się siedmiu uzbrojonych mężczyzn. W wyniku napadu Marley, jego żona i menadżer zostali ranni. Powieść opiewa 30 lat historii Jamajki, zawiera losy ok. 80 bohaterów. Rzecz niewątpliwie godna uwagi.