24 września 2012

Książki na jesień – co warto przeczytać?

Tegoroczna literacka jesień będzie gorąca – pod koniec września J.K. Rowling debiutuje jako pisarka dla dorosłych (“The Casual Vacancy”). Inne ważne premiery, to m.in. nowa książka Johna Irvinga, eseje Pamuka, listy Johna Lennona, autobiograficzne książki Salmana Rushdiego, Williama Styrona i Patti Smith. A co u nas? Przede wszystkim – nowa powieść Doroty Masłowskiej. Poza tym nieco nadrabiania zagranicznych zaległości, sporo ciekawej literatury faktu i dobrej fantastyki. Nuda w długie jesienne wieczory na pewno nam nie grozi.

Michel Onfray, Zmierzch bożyszcza, Czarna Owca

 

Freud – genialny uczony, który na zawsze zmienił oblicze nauki? Nie, raczej hochsztapler, który wszystko zepsuł, jeśli wierzyć francuskiemu filozofowi. Wielki akt oskarżenia przeciwko psychoanalizie i wszystkiemu, czego zdążyła dokonać. Zamiary ambitne, ale kto zwycięży w pojedynku dwóch niebanalnych osobowości?

 

data wydania: wrzesień

 

Arnaldur Indriðason, Jezioro, W.A.B.

 

Nieboszczyk z radzieckim sprzętem podsłuchowym znaleziony blisko amerykańskiej bazy. W czasie zimnej wojny oznaczałoby to poważne kłopoty, dzisiaj to “tylko” kolejna zagadka dla islandzkiego komisarza Sveinssona. Skandynawskie kryminały uczą jak mrocznym miejscem może być przeszłość. Czas się tam udać ponownie…

 

data wydania: 5 września

 

Sue Townsend, Adrian Mole lat 39 i pół. Czas prostracji, W.A.B.

 

Sympatyczny nastoletni pamiętnikarz wprawdzie już dawno dorósł, ale jego życie nie jest ani mniej skomplikowane, ani mniej śmieszne, choć problemy (zdrowie, niepokorne dzieci, ekscentryczni rodzice) dręczą go nadal. Rewelacyjne krzywe zwierciadło, w którym można się przejrzeć dla poprawy humoru.

 

data wydania: 12 września

 

Maj Sjowall, Per Wahloo, Terroryści, Amber

 

Ostatnia powieść wielkich prekursorów skandynawskiego kryminału. Tym razem komisarz Beck prowadzi kilka spraw jednocześnie: osiemnastolatki podejrzanej o rabunek, morderstwa króla pornobiznesu i wyjątkowo niewdzięcznego zadania ochrony amerykańskiego polityka przed możliwym zamachem.

 

data wydania: 17 września

Salman Rushdie, Joseph Anton. Autobiografia, Rebis

 

Salman Rushdie jest wielkim pisarzem, ale nie to zadecydowało o tym, że jego książki wyprzedziły powieści Johna Irvinga na listach bestsellerów w USA. Fatwa: słowo, które wcześniej znane było jedynie muzułmanom i badaczom kultury. 14 lutego 1989 roku poznał je cały świat, a Rushdie przyjechał na pogrzeb Bruce’a Chatwina jako człowiek naznaczony klątwą. Autobiografia pozwala prześledzić jednak nie tylko okres, w którym skrywał się przed fanatykami, lecz także życie osobiste i literackie fascynacje. Prócz tego otrzymujemy mnóstwo czarnego humoru, świetnych anegdot i solidną dawkę (usprawiedliwionego) patosu.

 

data wydania: 19 września

 

Oriana Fallaci, Kapelusz cały w czereśniach, Wydawnictwo Literackie

 

Jeśli za dwieście lat będzie istniało dziennikarstwo (zawód stosunkowo młody), to Oriana Fallaci zyska status porównywalny z pozycją Szekspira czy Cervantesa w literaturze. Niepokorna, odważna, nie bała się stawiać trudnych pytań, bali się jej za to najważniejsi politycy świata. Kissinger wywiad z nią uznał za największy błąd w swym życiu. Tutaj poznajemy Włoszkę w zupełnie innej odsłonie – „Kapelusz…” to opasła rodzinna saga, której akcja rozgrywa się w ciągu 200 lat. We Włoszech sprzedano pół miliona egzemplarzy.

 

data wydania: 19 września

 

Patti Smith, Poniedziałkowe dzieci, Czarne

 

Wspomnienia słynnej punkowej wokalistki, za oceanem uznane zarówno przez krytykę i czytelników za rewelację 2010 roku. Historia miłości pary artystów – Smith i fotografika Roberta Mapplethorpe’a – wpleciona w portret najciekawszego okresu w historii rocka, przełomu lat 60 i 70, czyli momentu, w którym rodziła się nowa muzyka i nowa obyczajowość. W pełni zasłużona National Book Award w kategorii non-fiction.

 

data wydania: 19 września

Richard Wiseman, Paranormalność. Dlaczego widzimy to, czego nie ma, W.A.B.

 

Czy poważnemu człowiekowi wypada wierzyć w zjawiska nadprzyrodzone? Angielski psycholog i iluzjonista udziela odpowiedzi zdecydowanie negatywnej. Na osłodę dla zawiedzionych miłośników świata duchów daje jednak porady, w jaki sposób niesamowite zjawiska można wywołać samemu… Może odrobina magii na nudny wieczór?

 

data wydania: 19  września

 

Zbigniew Lew-Starowicz, Krystyna Romanowska, Lew-Starowicz o miłości, Czerwone i Czarne

 

Znany seksuolog idzie za ciosem i po wydaniu książek o różnicach między płciami, pisze o tym, co je łączy, czyli o miłości właśnie. Tym razem będziemy mogli się zapoznać z jego własną klasyfikacją typów tego uczucia, odróżnianiem miłości od pożądania i odpowiedzią na pytanie, czemu każdemu związkowi towarzyszy cierpienie.

 

data wydania:  19 września

 

Sławomir Koper, Kobiety władzy PRL, Czerwone i Czarne

 

Rzecz zarówno dla miłośników historii, jak i dla amatorów opowieści biograficznych. Marginalizowany i pomijany dotąd aspekt poprzedniej epoki – żony, kochanki, czasem nawet “samodzielne” postaci (jak wysoka oficer UB Luna Brystrygierowa) wreszcie mają szansę na porządne omówienie. W jaki obraz ułoży się ta całość?

 

data wydania: 19 września

 

Alice Munro, Za kogo ty się uważasz?, W.A.B.

Przed rokiem kanadyjska pisarka była jedną z głównych faworytek do literackiego Nobla. W tegorocznych notowaniach raczej o niej cicho, za to my w końcu możemy cieszyć się jej twórczością. Niedawno ukazały się trzy zbiory jej opowiadań. Teraz otrzymujemy kolejny tom, w którym Rose ucieka z biedniejszej dzielnicy Ontario, by rozpocząć studia i prawdziwe życie w Toronto, kanadyjskiej metropolii.

 

data wydania: 26 września

 

William Styron, Ciemność widoma. Esej o depresji, Świat Książki

 

Zostajesz gwiazdą literatury i masz świat u swoich stóp. Jedziesz odebrać do Paryża prestiżowe wyróżnienie i spotkać się z francuskim wydawcą. Jesteś podziwiany. Jesteś wielki. A jednak – odstawiasz alkohol, który zawsze lubiłeś, a życie przestaje ciebie cieszyć. Dokładnie tak wyglądało życie Williama Styrona w 1990 roku. Jak wyszedł z depresji? Co go do niej doprowadziło? Czym jest ta straszna choroba, z którą psychologowie nie potrafią sobie poradzić? Absolutnie szczere, piękne wyznanie amerykańskiego prozaika.

 

data wydania: 28 września

 

Marta Makowiecka, Karolina Haka-Makowiecka, 500 polskich książek, Muza

 

Polacy nie gęsi, to i własny leksykon literacki (zapewne inspirowany serią “1001…”) stworzyć mogą. Dla sceptyków będzie to znakomita okazja do przekonania się, że rodzime pisarstwo nie skończyło się na lekturach szkolnych. Autorki obiecują także “obszerny wybór spośród najnowszych tytułów”. Trzymamy za słowo.

 

data wydania: październik

 

Herosi (antologia), Powergraph

 

Dzięki ostatnim hitom kinowym superbohaterzy znów są na topie. W opowiadaniach mierzących się z tym typowo amerykańskim tematem (a także z herosami bardziej klasycznymi) zaprezentuje się plejada wschodzących gwiazd polskiej fantastyki, m.in. Rafał Kosik, Łukasz Orbitowski, Kuba Ćwiek czy Robert Wegner.

 

data wydania: październik

John Irving, W jednej osobie, Prószyński i S-ka

 

„W jednej osobie” to intymny portret pisarza, ale także rzecz o pożądaniu, alienacji, niespełnionej miłości i dojrzewaniu. Trzynasta powieść Irvinga na pewno będzie bestsellerem. Innych autor „Świata według Garpa” nie pisze. Na pewno też będzie to rzecz co najmniej solidna. Słabe zdarzają mu się wyjątkowo rzadko.

 

data wydania: 2 października

 

Hunter Davies, John Lennon, John Lennon. Listy, Prószyński i S-ka

 

Po raz pierwszy Yoko Ono zgodziła się na publikację korespondencji Johna Lennona. Zbiór zawiera niemal trzysta listów oraz pocztówek, opatrzonych komentarzem Huntera Daviesa, autora oficjalnej biografii Beatlesów, a prywatnie znajomego Johna Lennona. Dla fanów Beatlesów (czyli dla każdego) – pozycja obowiązkowa.

 

data wydania: 9 października

 

Joanna Bator, Ciemno, prawie noc, W.A.B.

 

W zeszłym roku Joanna Bator otrzymała nominację do Nike i wydała dobrze przyjęty „Japoński wachlarz”. Jej najnowsza książka stanowi nawiązanie do konwencji zdawałoby się dawno przebrzmiałej i rzadko – nawet w czasach literackiego recyklingu – eksplorowanej, czyli do powieści gotyckiej. Warszawska reporterka powraca do rodzinnego Wałbrzycha, ale zamiast podróży sentymentalnej będzie musiała rozwiązać zagadkę tajemniczych zniknięć dzieci i zmierzyć się z własną przeszłością.

 

data wydania: 10 października

 

Orhan Pamuk, Pisarz naiwny i sentymentalny, Wydawnictwo Literackie

 

Szczere wyznania laureata Nagrody Nobla z 2006 roku, który w formie wykładów próbuje zanalizować wybitne powieści literatury i zastanowić się, jaki wpływ miały one na niego samego. Dla czytającego jest to świetna okazja, by choć na chwilę zajrzeć do literackiej kuchni mistrzów, do której niedawno zapraszał nas Mario Vargas Llosa w „Listach do młodego pisarza”.

 

data wydania: 10 października

 

Dorota Masłowska, Kochanie, zabiłam nasze koty, Noir Sur Blanc

 

Pierwsza debiutantka kraju po siedmiu latach przerwy wraca do pisania prozy. Tym razem na warsztat bierze klasę średnią w kraju i na emigracji. Czy czeka na kolejna rewolucyjna książka? Tego jeszcze nie wiadomo, ale sam tytuł sugeruje, że jak zwykle u Masłowskiej będzie “śmiesznie i straszno” po trochu.

 

data wydania: 17 października

 

Petra Soukupova, Zniknąć, Afera

 

Trzydziestoletnia Czeszka w swojej ojczyźnie uchodzi za objawienie literackie, nagrodzono ją prestiżową Magnesia Litera. Czy podobnie będzie u nas? Wydaje się, że szansa na to jest całkiem spora. Zbiór opowiadań podejmujących temat trudności bycia ze sobą w rodzinie i gorzko oceniający dzisiejszą rzeczywistość nie pozostawia obojętnym nikogo, kto sięgnie po tę pozycję.

 

data wydania: 15 października

 

Jean Genet, Zakochany jeniec, W.A.B.

 

Połączenie reportażu, autobiografii i  prozy artystycznej, czyli przedśmiertna spowiedź głośnego skandalisty, w którym zakochali się prawie wszyscy wybitni francuscy intelektualiści połowy wieku XX. Obraz tego, czym potrafią być wojna, terroryzm i przemoc z jednej strony, a miłość do człowieka i chęć pomocy pokrzywdzonym z drugiej, czyli relacja jak wspaniałe i szalone było poprzednie stulecie.

 

data wydania: 17 października

 

Piotr Weltrowski, Krzysztof Azarewicz, Nergal – spowiedź heretyka, G+J Gruner&Jahr

 

Od niszowego, choć globalnego, sukcesu przez bohatera rodzimych tabloidów po narodowy symbol zła w wydaniu showmańskim – o Nergalu można różnie myśleć, ale oryginalności kariery z pewnością odmówić mu nie można. Wywiad-rzeka ma być przekrojową podróżą przez jego życie i dokonania. Czy lider Behemotha może jeszcze czymś zaskoczyć?

 

data wydania: 17 października

 

Joanna Tokarska-Bakir, Okrzyki pogromowe. Szkice z antropologii historycznej Polski lat 1939 – 1946 , Czarne

 

Warszawska badaczka już od dłuższego czasu zajmuje się trudnym i niewdzięcznym zagadnieniem polskiego antysemityzmu. Tym razem sięga po jego najdrastyczniejszy aspekt i analizuje źródła pochodzące z czasów samej wojny. To może być bardzo ważna książka.

 

data wydania: 24 października

 

Szczepan Twardoch, Morfina, Wydawnictwo Literackie

 

Szczepan Twardoch – ostatnia nadzieja białych, czy raczej ostatnia nadzieja polskiej prozy, co pokazały powieść „Wieczny Grunwald” i zbiór opowiadań „Tak jest dobrze”. W „Morfinie” Konstanty Willemann cynik i bon-vivant niechętnie bierze udział w kampanii wrześniowej, a po jej klęsce przypadkowo zostaje członkiem tajnej organizacji. Nie chce być Polakiem ani Niemcem. Pragnie jedynie zdobyć kolejną buteleczkę morfiny i żyć dawnym życiem łajdaka i kobieciarza.

 

data wydania: listopad

 

Don DeLillo,  Nazwy, Noir Sur Blanc

 

Polska bibliografia współczesnego klasyka rośnie na bieżąco. Powieść sprzed trzydziestu lat łączy zagadnienia polityczne i pytanie o rolę języka w życiu człowieka z thrillerem opartym na serii morderstw. W tle obraz połączenia dwóch światów: Ameryki i Grecji oraz wynikający z niego problem wyobcowania.

 

data wydania: listopad

Andrzej Pilipiuk, Trucizna, Fabryka Słów

 

Nowa odsłona przygód najsłynniejszego polskiego bimbrownika i egzorcysty. Złe moce, jak to zwykle bywa, nie dają Jakubowi Wędrowyczowi spokoju: a to woda w kranie zamienia się w oranżadę, a to znika nagle czyjaś sztuczna szczęka, a to wreszcie diabeł kusi partyjką pokera. Po siódmy tom sięgną na pewno ci, którzy znają już twórczość Andrzeja Pilipiuka, ale może skusi się i ktoś (diabeł?), kto nie miał jeszcze z nią do czynienia. Warto.

 

data wydania: 5 listopada

 

Lewis Carroll, Alicja w krainie czarów, Bona

 

Jeśli do tej pory nie zapoznaliście siebie albo swoich dzieci z klasykiem klasyków, szeregiem niezapomnianych postaci, popisem niezwykłej wyobraźni i absurdalnego humoru, macie szansę to nadrobić dzięki cudnemu wydaniu, które zilustrowała sama Tove Jansson, autorka „Muminków”.

 

data wydania: 14 listopada

 

Jack Kerouac, Allen Ginsberg, Listy,  Czarne

 

Dwaj pisarze: prozaik i poeta, zaszokowali w swoim czasie konserwatywnych odbiorców, zmusili ich do zmiany poglądów na sztukę i życie. Ojcowie ruchu bitników, poprzednicy hipisów (i hipsterów) jawią się tutaj nie tylko jako błyskotliwi myśliciele, lecz również bliscy sobie ludzie, co tworzy emocjonującą, napisaną życiem historię.

 

data wydania: 26 listopada

 

Jarosław Grzędowicz, Pani lodowego ogrodu, t. IV, Fabryka Słów

 

„Fantastyczni” pisarze z reguły książki produkują. Jarosław Grzędowicz jest wyjątkiem. Na ostatni tom – ostatni!; słowo wielu autorom cyklów zupełnie obce – kazał czekać swoim fanom trzy lata. Ci, którzy będą grzeczni, dostaną go od świętego Mikołaja.

 

data wydania: 6 grudnia

Książki, o których pisał autor

Czytelnicy, tego artykułu oglądali także