Pisarz x.pl

26 lutego 2019

Xięgarnia odcinek 288. Olga Drenda

Xięgarnia odcinek 288. Olga Drenda W 288 odcinku Xięgarni Olga Drenda opowiada o kreatywności Polaków, Janusz Rudnicki czyta listy z Polski Josepha Rotha, a o swoich lekturach opowiada aktorka Anna Próchniak. Xiążka tygodnia: "Wyroby", czyli o upodobaniach Polaków "To nie jest powieść obyczajowa, to nie jest romans, to nie jest podręcznik historyczny. Co...

7 października 2014

„Więcej niż widać” – spotkanie z Chrisem Niedenthalem

„Tak jak najlepiej piszą ci, co potrafią napisać więcej niż wiedzą, tak też najlepiej fotografują ci, którzy uwieczniają więcej niż widzą.” […] Tak napisał we wstępie do nowego albumu „Chris Niedenthal. Wybrane fotografie 1973-1989” Jerzy Pilch. W najbliższy czwartek, 9 października, o godz. 18:00 wielbiciele jednego z najbardziej znanych fotoreporterów w Europie będą mogli uczestniczyć w spotkaniu promującym jego nowy album. 

11 lutego 2014

Schulzem po mapie

Przewodnik Krytyki Politycznej poświęcony twórczości Brunona Schulza prowadzi nas po bezdrożach. Autorów zbioru najbardziej interesuje to, co sytuuje się na peryferiach twórczości maga z Drohobycza. Bawią się w wymyślanie ciągów dalszych, tworzenie dopisków do dopisków, glos do glos.

9 sierpnia 2013

Andrzeja Wajdy przygoda z literaturą

Można żartować, że Wajda na ekrany przenosił kanon lektur, ale prawda jest taka, że robił to mistrzowsko, przekraczając czasami literacki oryginał, jak choćby w przypadku „Ziemi obiecanej” Reymonta. A i porywał się na pisarzy wielkich, bo mierzył się za pomocą kamery i z Dostojewskim, i z Conradem.