Pisarz x.pl

2 września 2014

Książki na jesień – najciekawsze premiery

Rozpoczyna się pora chłodnych i długich wieczorów – okazji do lektury zapewne nie zabraknie. Na co warto czekać? Propozycji jest naprawdę wiele: eseje W.G Sebalda i Susan Sontag, książka Vargasa Llosy w pakiecie z biografią, nowości dla fanów bitników, a także najnowsze powieści Pielewina, Maríasa i Grosmana. Na polskim rynku będzie to czas znakomitych premier, w tym długo oczekiwane „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk. Poza tym sporo dobrych kryminałów i powieści sensacyjnych. Prezentujemy obszerne zestawienie najciekawszych i najbardziej oczekiwanych premier książkowych.

19 listopada 2013

Susan Sontag – cierpiętnica modelowa

"Dlaczego czytamy dzienniki pisarza? Liczymy na to, że objaśnią nam jego twórczość. Często jednak tego nie robią. Sądzę, że sięgamy po nie, chcąc doświadczyć surowości formy, którą dzienniki zachowują nawet wówczas, gdy są pisane z myślą o publikacji. Dziennik pozwala wejrzeć w duszę pisarza. A dlaczego nas ona interesuje? Nie dlatego, że jesteśmy ciekawi autorów jako takich, lecz z powodu istniejącego dziś, nienasyconego zainteresowania psychologią, która zrównuje odkrywanie siebie z odkrywaniem własnego cierpienia, a spośród twórców to właśnie od pisarza, artysty słowa oczekujemy, że będzie umiał najlepiej swoje cierpienie wyrazić".

9 listopada 2012

Xiążki na weekend

  W "Xiążkach na weekend" redaktor naczelny Xiegarnia.pl, Krzysztof Cieślik, poleca "Odrodzoną" - pierwszy tom znakomitych dzienników Susan Sontag.