1 sierpnia 2014

Zadaj pytanie, szukaj odpowiedzi

Do stereotypowych wręcz sądów na temat dzieci zaliczyć należy ten o ich skłonności do zadawania pytań. Czasem trudnych, czasem irytujących, czasem nieodpowiednich. Na prostych chwycie zadawania pytań opiera się książka „Puszek, druciak, zakładka i inne isty”. Stworzył ją niezwykły duet – Anna Karwińska jest profesorem socjologii, a także autorką wielu bajek dla dzieci, zaś Jan Bajtlik to młody i bardzo zdolny grafik.

 

Niezrozumiały początkowo tytuł staje się oczywisty już po przeczytaniu pierwszych stron książki. Znajdziemy tutaj bowiem odpowiedź na wiele trudnych pytań, które zadają Puszek – różowo-niebieski stworek z powiewającymi uszami, Druciak – „giętki osobnik złożony ze skręconych kolorowych drucików i kilku korali”, Zakładka – zrobiona z kawałków filcu, oraz Irati – „laleczka z suszonych liści kukurydzy i różnych ziarenek i pestek”. Każdy z kolorowo zilustrowanych rozdziałów opowiada o innym zagadnieniu. Dowiemy się zatem, co kryje się pod pojęciem społeczeństwa, odnajdziemy tutaj dywagacje na temat tego, czy warto być uczciwym i „czy sztuka musi być piękna?”, rozważania na temat języka i mechanizmów reklamy, a także odpowiedź na pytanie, dlaczego kanapa wygląda tak, a nie inaczej.

 

Tym, co zadziwia w tej książce, jest jej niezwykła aktualność. Dotyka ona podstaw współczesnego życia. Choć pytania zadają zabawki, wszystko inne jest wręcz niesamowicie realne. Mały czytelnik zostaje wprowadzony w świat odpowiedzialnych członków społeczeństwa, świadomych odbiorców reklamy i miłośników sztuki. Znajdziemy tutaj także wyjaśnienie, jak to możliwe, że w polskiej reprezentacji piłki nożnej gra zawodnik urodzony we Francji. Niezwykle ważne jest również to, iż odpowiedzi udzielane są bardzo dokładnie, z wykorzystaniem wielu przykładów i różnych argumentów. Każdy rozdział zakończony jest pytaniami, nad którymi warto się zastanowić, by zdobyte informacje jeszcze łatwiej można było wykorzystać w codziennym życiu.

 

Najlepsze książki dla dzieci, fascynują także dorosłych – tę książkę z pewnością z zaciekawieniem przeczytają i jedni, i drudzy.

Książki, o których pisał autor