23 września 2016

Jesienny sezon literacki 2016

jesien

Jesień to bez wątpienia najlepszy okres dla bibliofilów. To czas przyznawania najbardziej prestiżowych nagród literackich, wielu zapowiedzi, targów książki, festiwali, a co najważniejsze długich wieczorów i coraz chłodniejszych dni, nieśmiało zachęcających do rozpoczęcia, bardziej intensywnej niż zwykle, relacji na linii książka – czytelnik. W tym jesiennym wyścigu nowości, warto na chwilę się zatrzymać i przyjrzeć, co wydawnictwa mają nam do zaoferowania.

Wrzesień:

houellebecq_interwencje-2_mMichel Houellebecq „Interwencje 2” (Wydawnictwo Literackie)

Michela Houellebecqa nie trzeba nikomu przedstawiać. Tym razem na polskim rynku książkowym ukaże się zbiór jego rozmaitych tekstów – wywiadów, recenzji, felietonów, artykułów. Autor „Platformy”, „Uległości” czy „Cząstek elementarnych” porusza tematy filozoficzne, polityczne, zazwyczaj kontrowersyjne i odnoszące się do współczesnej kondycji społecznej.

497688-352x500Peter Goes „Rzeka czasu” (Dwie Siostry) – recenzja

Peter Goes, zabiera czytelników w podróż śladami historii naszej cywilizacji, która została przedstawiona w formie niekończącej się rzeki, której źródłem jest Wielki Wybuch sprzed przeszło 13 miliardów lat. W trakcie spływu autor przedstawia cykl powstawania naszej planety, wymarłe zwierzęta, rozwój wielkich cywilizacji, zdradza tajemnice miast, przybliża losy m.in. Inków, Azteków, Imperium Osmańskiego, opisuje okresy historyczne, tworzenie się ruchów politycznych, odkrycia geograficzne i powstawanie technologii.

informacjaMaroš Krajňak „Informacja” (Książkowe Klimaty) – patronat Xięgarni

„Informacja” to trzeci tom Trylogii Łemkowskiej, nieszablonowej, onirycznej opowieści drogi z karpackiego pogranicza, pełnej niecodziennych zwrotów akcji. Maroš Krajňak wprowadza czytelnika w świat niezwykle barwny, ale chaotyczny, podzielony jak film na pojedyncze ujęcia, w którym jedynym hamulcem jest jego wyobraźnia. W jego książkach rzeczywistość przeplata się z fikcją, sen z jawą i na odwrót, ni to scenariusz, ni to gawęda, ni to powieść. W każdym razie łatwo się pogubić.

large_SPRINGER__Miasto_Archipelag___ok_adka_96_dpiFilip Springer “Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” (Karakter)

Filip Springer po raz kolejny archiwizuje swoją podróż po Polsce. Tym razem głównym tematem jego książki są miasta, te mniejsze, które w 1999 roku straciły tytuł: Stolica Województwa. Dzięki rozmowom z ich mieszkańcami, wizytom w mniej lub bardziej oczywistych miejscach, autor kreśli niejednoznaczny obraz Polski mniejszych miast. Jak to u Springera, już sama zapowiedź brzmi niezwykle interesująco.

grzybniaJelena Czyżowa „Grzybnia” (Czarne)

Najnowsza powieść rosyjskiej pisarki Jeleny Czyżowej, nominowanej do Nagrody Angelus za książkę”Czas kobiet”. Dwójka skrajnie innych ludzi zostaje zamknięta w daczy, gdzie mimo różnic, znajdują wspólny język. Zamknięci we własnych historiach, zmuszeni potrzebą chwili odkrywają się.

muzulmanie

Nilüfer Göle „Muzułmanie w Europie. Dzisiejsze kontrowersje wokół islamu.” (Karakter)

Książka Göle to efekt kilkuletniej pracy przeprowadzonej w dwudziestu jeden miastach europejskich, w których pojawiały się problemy związane z napływem muzułmańskich imigrantów. Na świeczniku znalazły się m.in. Paryż, Kopenhaga, Bolonia, czy Oslo. Tematem wywiadów i obserwacji były zachowania muzułmanów, ich zwyczaje, kontrowersje związane z ich trybem życia i ubioru. W książce głos zabierają antropologowie, socjolodzy, politycy, ale również zwykli ludzie oraz przedstawiciele mniejszości muzułmańskich. Książka wydaje się bardzo aktualna i potrzebna w kontekście dyskusji i przyszłości Europy w obliczu kryzysu imigranckiego.

janko_miloscAnna Janko „Miłość, śmierć i inne wzory” (Wydawnictwo Literackie)

W ciągu ostatniego roku największy rozgłos przyniosła Annie Janko powieść „Mała zagłada”. 22 września ukazał się autorski wybór jej poezji.

slady-front_1000pxJakub Małecki „Ślady” (Sine Qua Non) – patronat Xięgarni

Duża presja ciąży na Jakubie Małeckim, którego ostatnia powieść pt. „Dygot” była nominowana do wielu nagród i przyniosła mu rozgłos. Tym razem autor serwuje nam zbiór opowiadań. Czy “Ślady” powtórzą sukces powieściowy młodego pisarza? Zobaczymy.

ofiaraJoyce Carol Oates „Ofiara” (W.A.B.)

W New Jersey, gdzie narastają nastroje ksenofobiczne, dochodzi do rasistowskiego ataku na czternastolatkę. W najnowszej książce Oates przedstawia losy matki i córki zmagających się z uprzedzeniami. Opowieść o zemście, władzy, prawdzie i sprawiedliwości.

rgb_seria_miasta_mekkaZiauddin Sardar „Mekka. Święte miasto” (Czarne)

Druga odsłona nowej serii wydawnictwa Czarne. Po Stambule przyszedł czas na drugą islamską metropolię – Mekkę. Następna w kolejce jest Odessa.

kolbertsz-stewymieranieElizabeth Kolbert „Szóste wymieranie. Historia nienaturalna” (W.A.B.)

Powieść nagrodzona Pulitzerem, bestseller „New York Timesa”. Kolbert opisuje nieodwracalne skutki działalności człowieka na Ziemi, które w dramatyczny sposób przyspieszyły czas wymierania wielu gatunków zwierząt i roślin. Książka potrzebna i niezwykle aktualna.

90096868 poeta straznik i wiezien.indd

Lee Jung-Myung „Poeta, strażnik i więzień” (Świat Książki)

Powieść głośno reklamowana jest miłośnikom powieści Carlosa Ruiza Zafona, nazwyana „koreańskim odpowiednikiem na ‘Cień Wiatru’”, co wydaje się bardzo niebezpiecznym zabiegiem. Hiszpański pisarz, autor bestsellerowego cyklu „Cmentarza zapomnianych książek”, zdążył zebrać rzesze wiernych fanów na całym świecie i powoływanie się na jego twórczość to trochę jak igranie z ogniem. Akcja dzieje się w zakładzie karnym w roku 1944. Za jego murami rozgrywa się wojna, zaś na jego terenie dochodzi do morderstwa. Jeden ze strażników, miłośnik literatury Yuichi Watanabe, ma przeprowadzić śledztwo w celu rozwiązania zagadki zabójstwa.

dziennik-z-podrozyJohn Steinbeck „Dziennik z podróży do Rosji” (Prószyński i S-ka)

Relacja amerykańskiego laureata Nagrody Nobla z podróży po Związku Radzieckim czasów Zimnej Wojny. Reportaż okraszony jest zdjęciami Roberta Capy, który towarzyszył w wędrówce autorowi takich książek jak „Tortilla Flat”, „Myszy i ludzie” czy „Grona gniewu”.

sztuka_powiesciSztuka powieści. Wywiady z pisarzami z „Paris Review” (Książkowe Klimaty)

Zbiór wywiadów z potęgami literatury współczesnej – Hemingwayem, Houellebeqciem, Borgesem, De Lillo, Nabokovem, Cortazarem, Mariasem i wieloma innymi. Czy trzeba coś dodawać? Wydawnictwo planuje publikację drugiego tomu, którego bohaterkami będą pisarki.

kartoflada

Tomasz Piątek „Kartoflada” (W.A.B.)

Żeby nie było zbyt poważnie w zestawieniu też mała dawka czarnego humoru. “Kartoflada” zapowiadana jest jako jazda bez trzymanki, wybuchowe połączenie komedii, thrillera i powieści drogi. Co z tego wyjdzie? Zobaczymy. Tytuł jest bardzo wymowny.

emma_dziewczyny

Emma Cline „Dziewczyny” (Sonia Draga)

Debiutancka powieść Emmy Cline o nastolatkach zafascynowanych postacią Charlesa Mansona. Stany Zjednoczone, koniec lat 60. XX wieku, czasy dzieci kwiatów, rewolucji seksualnej i przemian społecznych. Powieść o potrzebie przynależności, poszukiwaniu siebie i dojrzewaniu. Na rozluźnienie.

190_290_0_0_0_1_lato_zimaRose Tremain „Lato zimą i inne opowiadania” (W.A.B.)

Zbiór opowiadań jednej z najwybitniejszych żyjących pisarek brytyjskich. 73-letnia Rose Tremain przedstawia losy swoich bohaterów we współczesnym Londynie, Paryżu owładniętym II Wojną Światową, czy Rosji w czasach Tołstoja.

okladka-mock-krajewskiMarek Krajewski „Mock” (Znak)

Mock powraca! Ostatnie sześć powieści Marek Krajewski poświęcił komisarzowi Edwardowi Popielskiemu. W najnowszym kryminale mistrz polskiego kryminału przedstawia początki pracy Eberharda Mocka w Breslau.

jerzy-illg-leonard-neuger-zwierciadlo-cover-okladkaJerzy Illg, Leonard Neuger  “Zwierciadło (Rozmowa z Andriejem Tarkowskim)” (Znak)

Po przeszło 30 latach po raz pierwszy w formie książkowej opublikowany zostaje wywiad przeprowadzony przez Jerzego Illga i Leonarda Neugera z jednym z najwybitniejszych reżyserów XX wieku Andriejem Tarkowskim. Autorzy mieli niecodzienną okazję porozmawiać z artystą podczas kręcenia filmu “Ofiarowanie”. Rok po przeprowadzonej dyskusji Tarkowski zmarł.

krzysztof-piskorski-czterdziesci-i-cztery-cover-okladkaKrzysztof Piskorski “Czterdzieści i cztery” (Wydawnictwo Literackie)

Po doskonałej historii alternatywnej, rozgrywającej się w czasach napoleońskich, czyli dwutomowej “Zadrze” oraz ciepło przyjętym “Cieniorycie”, Krzysztof Piskorski znów przenosi nas do XIX wieku.  Tym razem przedstawia losy Polaków w odciętej blokadą Anglii. W książce “Czterdzieści i cztery” pisarz łączy powieść historyczną z nutką steampunku i słowiańskiej magii. Może być ciekawie!

marek-hlasko-najlepsze-lata-naszego-zycia-cover-okladkaMarek Hłasko “Najlepsze lata naszego życia” (Iskry)

Kolejne “wyjście z grobu” Marka Hłaski. Po “Wilku”, powieści odnalezionej po latach, wydawnictwo Iskry przedstawia zbiór opowiadań, które powstały w latach 1951-1956 i nie były do tej pory publikowane. Na ich podstawie wytyczyć można drogę, jaką przebył początkujący pisarz: od zafascynowanego socrealizmem szofera po prowokującego władzę autora „Pierwszego kroku w chmurach”.

Październik:

norwegiaMaciej Czarnecki „Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym” (Czarne)

Reportaż Macieja Czarneckiego o Urzędzie Ochrony Praw Dziecka (Barnevernet). Temat wzbudza wiele kontrowersji, w internecie znajduje się wiele artykułów dotyczących nadużyć ze strony Urzędu, przestróg przed jej pracownikami i opisów konfliktów, głównie z rodzinami imigranckimi. Czarnecki przedstawia dwie strony medalu, nie tylko z perspektywy osób pokrzywdzonych, urzędników, ale również mieszkańców Norwegii coraz bardziej ogarniętej chaosem społecznym.

512833-352x500Kristin Hannah „Słowik” (Świat Książki)

12 października nakładem wydawnictwa Świat Książki ukaże się bestsellerowa powieść Hannah Kristin pt. „Słowik”. Książka przez 75 tygodni znajdowała się na liście bestsellerów New York Timesa, została wybrana książką roku iTunes, BuzzFeed, Library Journal, Paste, Wall Street Journal, portali Amazon i Goodreads (w kategorii książka historyczna). Na jej podstawie powstanie film, prawa do jego realizacji już zostały sprzedane. Jej produkcją i reżyserią zajmie się Michelle MacLaren, który znany jest z pracy przy takich produkcjach jak „Gra o tron”, „Breaking bad”, czy „Archiwum X”.

twardoch_krol_mSzczepan Twardoch „Król” (Wydawnictwo Literackie)

Niewątpliwie jedna z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. Laureat Paszportu Polityki i Nagrody Kościelskich wraca z nową powieścią. Po ogromnych sukcesach „Morfiny” i „Dracha” czas na „Króla”, opowieść o świecie gangsterskim, rozgrywająca się w mrocznej Warszawie u progu II Wojny Światowej. Getto, piękne kobiety, wódka, walki uliczne, napięcia etniczne i, tak silnie przez Twardocha podkreślany, wątek bokserski.

james_krotka-historia_mMarlon James „Krótka historia siedmiu zabójstw” (Wydawnictwo Literackie)
700-stronicowa książka Marlona Jamesa, laureata Man Bookera. Jamajczyk opowiada historię, której głównym wątkiem jest nieudany zamach na gwiazdora muzyki reggae Boba Marleya. 3 grudnia 1976 r. do domu muzyka w stolicy Jamajki wkradło się siedmiu uzbrojonych mężczyzn. W wyniku napadu Marley, jego żona i menadżer zostali ranni. Powieść opiewa 30 lat historii Jamajki, zawiera losy ok. 80 bohaterów. Rzecz niewątpliwie godna uwagi.

konanAndrzej Pilipiuk „Konan Destylator” (Fabryka Słów)

Ósma odsłona przygód wiejskiego egzorcysty Jakuba Wędrowycza – jednego z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiej fantastyki. Wędrowycz ponownie będzie pędził bimber, walczył z demonami, starał się uprzykrzyć życie Bardakom i nie raz wda się w wiejską awanturę.

b5baa0a678ac-ksiega-potworow

Michał Rusinek, Daniel de Latour “Księga potworów” – patronat Xięgarni

Wierszowany bestiariusz Michała Rusinka z ilustracjami Daniela de Latour przybliży najmłodszym nie tylko naturę gnoma, ale szeregu innych stworzeń żyjących w baśniach, mitach i legendach. Pojawią się w nim też stworzenia dotychczas światu nieznane jak chociażby… rusinki.

osiolkiem

Andrzej Stasiuk „Osiołkiem” (Czarne)

Ukraina, Rosja, Azja. Narrator napotyka ludzi, duchy i policjantów. Ale przede wszystkim opowiada o swojej miłości do samochodów. Snuje sowizdrzalską elegię na odejście silnika spalinowego. (Notka wydawnictwa)

harry_potter_i_przeklete_dziecko_Autoryzowana01J.K. Rowling “Harry Potter i Przeklęte Dziecko” (Media Rodzina)

“Harry Potter i Przeklęte Dziecko” to eksperyment literacki, kontynuacja bestsellerowego cyklu o świecie magii w formie sztuki teatralnej. Niewątpliwie jedna z najbardziej wyczekiwanych premier literackich na świecie. Póki co za granicą zbiera przeciętne recenzje. Już niebawem doczekamy się polskiego tłumaczenia książki.

Katarzyna Kubisiowska – Pilch w sensie ścisłym. Pierwsza biografia

Miała być pierwsza książka nie Pilcha, a o Pilchu, a Pilch utarł nosa Kubisiowskiej i w Wydawnictwie Literackim wydał na wiosnę wywiad rzekę pt. “Zawsze nie ma nigdy”. Zobaczymy co z tego wyniknie.