24 października 2014

Szczepan Twardoch

Bohaterem ostatniej odsłony naszego cyklu jest prozaik Szczepan Twardoch, laureat Paszportu „Polityki” i Nagrody Nike Czytelników za powieść „Morfina”.

Urodzony w 1979 roku Twardoch jest autorem m.in. powieści “Wieczny Grunwald” i zbioru opowiadań “Tak jest dobrze”. Studiował socjologię i filozofię na MISH UŚ. Mieszka w Pilchowicach na Górnym Śląsku. Niebawem nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się „Drach”, jego najnowsza powieść.

„Uważam, że życie jest chaosem, świat jest chaosem, żyjemy w chaosie. Życie jest pozbawione znaczenia. Chyba to był dla mnie ważny moment w życiu, kiedy przestałem potrzebować poczucia jakiegoś sensu, sensu w rozumieniu jakiejś celowości” – mówi bohater siódmej odsłony cyklu Młoda Polska Proza, Szczepan Twardoch.

„Mam nadzieję, że pozostaną po mnie moi synowie i moje książki. Pisanie dla samego siebie byłoby wyjątkowo upokarzające, onanistyczne. Wydaje mi się, że książki pisze się po to, żeby zmienić czytelnika. Pisanie powieści wydaje mi się zajęciem ważnym i godnym”. Szczepan Twardoch w rozmowie z Krzysztofem Cieślikiem opowiada o najważniejszych czytelniczych doświadczeniach, marzeniach twórczych, ambicjach, a także o tym, dlaczego literatura jest jego życiem.

„Szczepana Twardocha fascynuje polskość, ciemność i męskość. Mam wrażenie, że to najważniejsze dla niego tematy. Bardzo ciekawe jest to, w jaki sposób – z dystansu, jako Ślązak – Twardoch ukazuje polskość”. Justyna Sobolewska z Tygodnika „Polityka” przybliża postać bohaterki naszego cyklu „Młoda Polska Proza”.

Zapraszamy do lektury opowiadania Szczepana Twardocha “Ewa i duchy”.

Projekt „Młoda Polska Proza” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.

Książki, o których pisał autor

Czytelnicy, tego artykułu oglądali także