3 października 2014

Łukasz Orbitowski

Bohaterem piątej odsłony naszego cyklu jest Łukasz Orbitowski – pisarz i publicysta, laureat Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2012, nominowany do nagrody Nike i Paszportu „Polityki”. 

Poza beletrystyką Łukasz Orbitowski pisze także felietony dla „Gazety Wyborczej” i „Nowej Fantastyki”. W tym roku mieszka w Warszawie. Jeździ po świecie, podnosi ciężary. Przez przyjaciół czule zwany Potworem. Jego najnowsza książka, „Zapiski nosorożca”, ukaże się w listopadzie nakładem wydawnictwa Sine Qua Non.

 

„Literatura jest dla mnie kochanką. Niestety, kapryśną i niezbyt wierną; na dodatek brzydko się starzeje. Literatura polska cierpi na brak szczerości, brak odwagi. W moim pisaniu najważniejszy jest dla mnie drugi człowiek, tak zwany inny. Ponieważ pisanie jest nużące i męczące, ja tego w ogóle nie lubię robić. Ale potrzebuję pisania, bo jak nie piszę, to się czuję gorzej. Gdyby nie literatura, byłbym bandytą” – mówi bohater piątej odsłony cyklu Młoda Polska Proza, Łukasz Orbitowski.

„Literatura jest dla mnie szansą do komentowania świata. Ponieważ jestem ogołocony z wszelkich talentów, to pozostało mi tylko pisanie. Kiedyś byłem twórcą strasznie egotycznym, który ciągle opowiadał o tym, co mu się przydarzyło. Teraz moje pisarstwo jest próbą wyjścia do drugiego człowieka”. Łukasz Orbitowski w rozmowie z Jackiem Cichowskim opowiada między innymi o swoich marzeniach, niespełnionej karierze malarskiej, współczesnej kondycji pisarza, godzinach spędzanych na siłowni, a także o tym, jak stał się pisarzem i dlaczego nie chce o sobie jako o pisarzu myśleć.

 

„Śledzę karierę Łukasza Orbitowskiego już prawie od dekady. Myślę, że jest to człowiek niezwykle wprost uzdolniony. Czasem mam wrażenie, że pisze zbyt dużo, ale taki jest też los pisarza w naszych czasach, że musi się z tego pisania utrzymać. Orbitowski zrobił coś fajnego: pożenił estetykę Stephena Kinga ze swojskością”. Piotr Kofta, dziennikarz, prozaik i krytyki literacki związany z „Dziennikiem. Gazetą Prawną”, przybliża postać bohatera naszego cyklu Młoda Polska Proza.

Zapraszamy do lektury opowiadania Łukasz Orbitowskiego “Części”.

Projekt „Młoda Polska Proza” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.

Książki, o których pisał autor

Czytelnicy, tego artykułu oglądali także