10 października 2014

Ziemowit Szczerek

Bohaterem szóstej odsłony naszego cyklu jest Ziemowit Szczerek, prozaik i publicysta, dziennikarz-podróżnik, laureat Paszportu „Polityki” za książkę „Przyjdzie Mordor i nas zje”, który do literatury polskiej wprowadza gatunek zwany „gonzo”. 

szcz

Ziemowit Szczerek współpracuje z Tygodnikiem „Polityka”, „Nową Europą Wschodnią”, jest autorem opowiadań publikowanych m.in. w „Lampie”, „Studium”, „Opowiadaniach” i E-splocie, a także współautor wydanej w 2010 r. książki „Paczka radomskich”. Pisze doktorat z politologii, zajmuje się wschodem Europy i dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi i kulturowymi.

„Jeżeli tworzymy literaturę, która ma ambicje, by opisywać rzeczywistość, ale nie chce być przy tym odtwórcza, to musimy ją dofabularyzować. Pisanie jest sprawianiem, że nudna i trywialna rzeczywistość, staje się fascynująca. Piszę trochę tak, jak czytam. Bardzo bym nie chciał wiedzieć, co stanie się za dwie strony. Muszę sam siebie cały czas zaskakiwać” – mówi bohater szóstej odsłony cyklu Młoda Polska Proza, Ziemowit Szczerek.

„Literatura jest dla mnie próbą uniesamowicenia tego, co samowite. Strasznie lubię, kiedy literatura bardzo mocno odwołuje się do rzeczywistości, ale nie odtwarza jej wiernie. Największą frajdę sprawia mi tworzenie na bazie rzeczywistości czegoś, co być może lepiej ją określa niż oddawanie tego, co się dzieje toczka w toczkę. Nie chcę pieprzyć, że pisanie to styl życia, bo to wyświechtany banał, ale prawda jest taka, że to mi nadaje pewien sens, określa mnie wobec rzeczywistości”. Ziemowit Szczerek w rozmowie z Jackiem Cichowskim opowiada między innymi o dekonstruowaniu rzeczywistości, strachu przed trywialnością, swoich pisarskich ambicjach, nudzie, z którą walczy dzięki pisaniu, a także o tym, co go ukształtowało.

„Ziemowit Szczerek bada obrzeża – obrzeża państw, obrzeża cywilizacji. Fascynuje go miejsce pograniczne. Bada, gdzie kończy się Zachód i zaczyna Wschód. Jest świetnym obserwatorem”. Justyna Sobolewska z Tygodnika „Polityka” przybliża postać bohaterki naszego cyklu „Młoda Polska Proza”.

Zapraszamy do lektury opowiadania Ziemowita Szczerka “Wycieczka”.

Projekt „Młoda Polska Proza” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.

Książki, o których pisał autor

Czytelnicy, tego artykułu oglądali także