11 września 2014

Jakub Szamałek

Bohaterem drugiej odsłony cyklu Młoda Polska Proza jest Jakub Szamałek, autor powieści „Morze niegościnne” i „Kiedy Atena odwraca wzrok” (drugą z nich uhonorowaną Nagrodą Wielkiego Kalibru Czytelników za rok 2011).

Jakub Szamałek urodził się w 1986 w Warszawie, gdzie obecnie mieszka. Jest pisarzem i scenarzystą studia CD Projekt RED (pracuje między innymi nad „Wiedźminem”). Ukończył University of Oxford i uzyskał doktor z archeologii śródziemnomorskiej na University of Cambridge. Był stypendystą Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Szamałek jest fascynatem starożytności, na temat której prowadził bloga na portalu tygodnika „Polityka”.

„Jestem człowiekiem twardo stąpającym po ziemi. Literatura jest oczywiście ważna, ale mam bardziej podstawowe potrzeby, które muszę spełniać. Piszę takie książki, jakie sam chciałbym czytać i w tym sensie są one bardzo szczere, ale jednocześnie mam takie poczucie, że chciałbym tą pasją do antyku zarazić czytelnika, pokazać, że to nie jest sztywniacka, drętwa epoka” – mówi bohater drugiej odsłony cyklu Młoda Polska Proza, Jakub Szamałek.

„Kryminał wybrałem dlatego, że pasowało to do mojego pomysłu, żeby obnażyć antyk, pokazać go z mroczniejszej strony. Bardzo kocham antyk i boli mnie, gdy jest postrzegany jako epoka nudna, o której wszystko wiemy. Antyk ma też inną stronę, która jest gorzej znana, nie jest to antyk filozofów i dramaturgów, tylko czasy zwykłych, przeciętnych ludzi, którzy wiedli zupełnie inne życie od tego, które widzimy w dialogach Platona”. Jakub Szamałek w rozmowie z Krzysztofem Cieślikiem mówił między innymi o próbie tchnięcia ducha w antyk, łączeniu konwencji noir i starożytności, poczuciu humoru starożytnych Greków, a także porzuconej karierze naukowej.

„Wizerunek starożytności w prozie Szamałka gwałtownie odbiega od tego, co zwykliśmy o antyku sądzić. To starożytność bez poloru, bez ozdób, świat naprawdę obcej cywilizacji. Myślę, że celem Szamałka było przedstawienie epoki, która przestała już kogokolwiek interesować, w naprawdę nowy sposób. Bardzo wiele możemy się po nim spodziewać”. Piotr Kofta z „Dziennika Gazety Prawnej” przybliża postać bohatera naszego cyklu Młoda Polska Proza.

Zapraszamy także do lektury opowiadania Jakuba Szamałka „Kapelusik na gumkę”.

Projekt „Młoda Polska Proza” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.

Książki, o których pisał autor

Czytelnicy, tego artykułu oglądali także