4 grudnia 2013

O tolerancji dla najmłodszych

Każde dziecko pragnie być wyjątkowe i błyszczeć na tle rówieśników. Kiedy jednak dostrzega, że wygląd czy zachowanie zanadto je wyróżnia, duma i szczęście ustępują miejsca wstydowi i rozgoryczeniu. Jak poradzić sobie wówczas z poczuciem odrzucenia i zyskać akceptację? Na to pytanie w prosty i ujmujący sposób odpowiada Ifi Ude w swej debiutanckiej opowieści dla najmłodszych.

 

W mazurskiej stadninie koni przychodzi na świat zebra – potomek kruczoczarnego ogiera i białej jak śnieg klaczy. Kiedy maleństwo uświadamia sobie, jak bardzo różni się od swych rówieśników, zaczyna zadawać pytania – w ten sposób dowiaduje się o swych afrykańskich korzeniach. Odrzucona przez pozostałe źrebaki zebra na wszelkie sposoby stara się im przypodobać. Dopiero gdy – dzięki swej mądrości – uratuje znajomych z opresji, zyska ich uznanie.

 

„Zebra” należy do serii książek dla dzieci i młodzieży pisanych przez autorów będących, by tak rzec, w połowie Polakami lub Polkami. Ifi Ude urodziła się w nigeryjskim Enugu. W Polsce, ojczyźnie matki, zamieszkała w trzecim roku życia. Dzięki temu udaje jej się doskonale ująć zjawisko dwukulturowości.

 

Za pomocą prostej, barwnej opowieści Ude przestrzega dzieci przed osądzaniem innych jedynie na podstawie wyglądu. Uczy tolerancji, wyrozumiałości, a także zwraca uwagę na bogactwo i różnorodność świata. “Zebra” staje się dzięki temu czymś więcej niż ładną, ilustrowaną książeczką dla dzieci.