28 września 2015

Z wizytą w stolicy pełnej kontrastów

Zapewne większości z nas Nowy Jork kojarzy się przede wszystkim z ogromnym miastem, które nigdy nie odpoczywa, zatłoczonymi ulicami oświetlonymi blaskiem neonów i ludźmi zajadającymi się hamburgerami. Dzięki kolejnej publikacji czeskiego ilustratora wznowionej przez wydawnictwo Dwie Siostry, mamy okazję spojrzeć na to intrygujące miasto oczami Miroslava Šaška.

„Cofnijmy się w czasie o pięćdziesiąt lat…” – tą magiczną frazą rozpoczynającą każdy album Šaška, autor zaprasza czytelnika na fascynującą wędrówkę po najbardziej charakterystycznych punktach Nowego Jorku. Tym razem opowieść opiera się na zasadzie kontrastów – co również jest jedną z cech określających tę zróżnicowaną stolicę. Šašek wylicza rzeczy największe: Empire State Building o wysokości 449 metrów, największe korki, największą damę świata czy największe niedzielne wydania gazet. Zestawia to z rzeczami najmniejszymi, które również można spotkać w tym ogromnym mieście: malutkimi sklepikami, Greenwich Village, ratuszem ledwo dostrzegalnym na tle wysokich drapaczy chmur. Autor skupia się także na wielokulturowości – sklepach z żywnością z różnych zakątków świata czy chińskiej dzielnicy. Opisuje również komunikację miejską oraz życie codzienne Nowojorczyków. Wpływa także na wyobraźnię małego czytelnika, podając liczby hydrantów i częstotliwość, z jaką uruchamiają się alarmy pożarowe. Šašek zwraca także uwagę na mentalność mieszkańców Nowego Jorku: „w Ameryce wszystko jest pięknie opakowane. Nawet futboliści”. Skąpy, ale bogaty w informacje tekst uzupełniają barwne, charakterystyczne dla Šaška rysunki, które są zaliczane do ponadczasowej klasyki ilustracji książkowej. Na końcu publikacji zostały zamieszczone informacje o zmianach, jakie zaszły od pierwszego wydania książki “Oto jest Nowy Jork”. Empire State Building nie jest już, jak w 1960 roku, największą budowlą na świecie – przewyższył go wieżowiec Burdż Chalifa, wzniesiony w Dubaju – sklep Macy’s w Nowym Jorku także stracił status największego sklepu, a liczba hydrantów w kulturowej stolicy świata wzrosła do 110 tysięcy.

Cykl albumów czeskiego ilustratora zdobył tytuł Najlepszej Książki Ilustrowanej Roku przyznany przez „New York Times”. “Oto jest Nowy Jork” to publikacja godna polecenia czytelnikowi w każdym wieku. Ten nietypowy przewodnik stanowi ciekawe źródło informacji na temat architektury i mentalności mieszkańców Nowego Jorku, a poczucie humoru autora objawiające się w wesołych obrazkach i dowcipnych uwagach, stanowi gwarancję dobrej zabawy. Liczne ciekawostki i wspaniałe ilustracje rozbudzają przy tym wyobraźnię młodego odbiorcy, zaszczepiając w nim chęć podróżowania i skonfrontowania wizji autora z własnymi doświadczeniami.

Czytelnicy, tej recenzji oglądali także